Výroba ručne kovaného noža z damaškovej ocele 

Prvým krokom pri výrobe kovaného noža je nákres. Myšlienku, ktorú nosím v hlave nejaký čas premietnem na papier. 

Pracujem s oceľou 15N20 a UHB20C. Celý kus najskôr prebrúsim do roviny a zbrúsim prípadné nečistoty.  Pásovinu narežem na rovnaké časti, všetko dôkladne vyčistím a poukladám na seba na striedačku.  Celé to zvarím do jedného kusu a privarím k tomu rukoväť.  Takto pripravený paket vložím do vyhne a čakám kým sa zohreje na dostatočnú teplotu. 

Rozdelenie počiatočného materiálu na rovnaké časti.

Každý kus je potrebné dokonale vyčistiť.

Pripravené časti vstupného paketu.

Paket s rukoväťou - 20 vrstiev.

Zahrievanie materiálu na zváraciu teplotu.

Aplikácia tavidla - borax.

Pri správnej teplote celý paket kováčsky zvarím. Tento kus ocele potom vytiahnem do dĺžky a prekladám, kým nedostanem požadovaný počet vrstiev.  Každé preloženie paketu zvdojnásobí počet vrstiev ocele vo výslednej čepeli. 

Podľa návrhu noža prispôsobujem  techniku výroby damaškového vzoru.  Pri zložitejších vzoroch  do ocele zapilujem, vŕtam, krútim ich alebo ich pílim a skladám dokopy.  Všetko záleží na tom aký výsledok chcem dosiahnuť. 

Keď mám pripravený vzor, začnem tvarovať čepeľ. Tu je veľmi dôležitá práca s kladivom.  Už na začiatku tvarovania viem aké rozmery potrebujem dosiahnuť a aký tvar bude mať nôž vo finále. Preto musia byť údery primerane silné a veľmi presné. Pri tomto kroku sa ukazuje zručnosť kováča. Moje nože nesú známky kutia, teda musím veľmi presne trafiť hrúbku čepele a vykuť celý nôž takmer do finálneho tvaru. 

Po kutí musím odstrániť prebytočný materiál a uistiť sa že je všetko perfektne spojené. 

Ďalej vykujem nôž do požadovaného tvaru. Pri cielených damaškových vzoroch je dôležité vykuť ostrie noža, aby sa po brúsení neskazil požadovaný vzor. 

Postupne zbrusujem oceľ z čepele a prispôsobujem tŕň. Tu už musím mať úplne presnú predstavu o tvare a sile čepele.

Po vyrezaní závitu na tŕň je čepeľ pre túto chvíľu hotová. Pripravím si materiál na záštitu a ostatné komponenty rukoväte. Všetko zrovnám do správnych uhlov a nahrubo vybrúsim. 

Materiál rukoväte sa snažím vybrať ešte skôr ako nôž začnem vyrábať. Vybraný kus odpílim do správnych uhlov a vyvŕtam dieru na tŕň. Ak je všetko pripravené správne tak viem poskladať celý nôž na hrubo. Vtedy posielam čepeľ na kalenie do špecializovanej kaliarne. 

Po návrate z kaliarne skontrolujem tvrdosť a rovnosť čepele.  Následne celú rukoväť zbrusujem, aby sedela presne do ruky. Znovu celý nôž skladám a rozkladám, zbrusujem a upravujem všetky plochy a hrany. Čepeľ samotnú brúsim do lesku a následne leptám v pripravenom roztoku aby sa zvýraznila kresba damaškovej ocele.

Po vyleptaní čepele a vybrúsení rukoväte so všetkými komponentami celý nôž zložím a nabrúsim. Všetko ešte naposledy skontrolujem. Keď všetko sedí ako má, tak je nôž hotový. 

Dôležitým doplnkom každého noža je kvalitné puzdro. K môjmu štýlu výroby sa hodia kožené puzdra. Postupujem tak ako pri noži. Najskôr nákres podľa konkrétneho noža. Vyrežem požadované tvary a všetky časti puzdra zo 4 mm hrubej hladenice. Ošetrím ich proti vlhkosti a zošijem dokopy dvojitým šitím. 

Nôž je hotový a môže ísť k novému majiteľovi.